Usluge

Pritisnite na uslugu koja Vas zanima za više informacija 👇

Korekcija izgovora

Artikulacijske ili izgovorne teškoće podrazumijevaju odudaranje pri izgovoru pojedinog glasa ili skupine glasova. One se mogu manifestirati kao izostavljanje određenog glasa (npr. toba umj. torba), nepravilan izgovor određenog glasa (npr. grleni izgovor glasa R) ili zamjena jednog glasa drugim (npr. poje umj. polje).

S obzirom na to koji su glasovi zahvaćeni, poremećaje izgovora dijelimo u 6 skupina: rotacizam (zahvaćen glas je R), sigmatizam (zahvaćeni glasovi su S, Z, C, Č, Ć, Š, Ž, DŽ i Đ), lambdacizam (zahvaćen glas je L), kapacizam i gamacizam (zahvaćeni glasovi su K i G), tetacizam i deltacizam (zahvaćeni glasovi su T i D), tetaizam (velik broj suglasnika realizira se kao T ili D) i etacizam (zahvaćen glas je E).

Proces otklanjanja ovih teškoća sadrži niz aktivnosti kao što su slušno i fonološko osvještavanje glasa unutar konteksta, postavljanje odgovarajuće pozicije za pojedini glas, vježbe pojedinog glasa kroz slogove, logatome, riječi i rečenice gdje se on pojavljuje u različitim položajima i okruženjima drugih glasova, a završna faza korekcije svodi se na automatiziranje već djelomično usvojenog glasa.

Jezično razdoblje kod djeteta počinje pojavom prve riječi koja ima značenje te se njegov vokabular nastavlja širiti. Upotrebom sve većeg broja riječi, dijete ih počinje spajati u rečenice. Kroz niz različitih aktivnosti, potičemo obogaćivanje vokabulara, kao i pravilno sastavljanje rečenica te širenje iskaza. Vježbe poticanja pravilnog sastavljanja rečenica podrazumijevaju usvajanje pravila morfologije, sintakse i semantike, kako bi dijete u određenom jezičnom kontekstu znalo iskoristiti pravilan oblik određene riječi i kako bi uspješno slagalo riječi u rečenicu prema odgovarajućem značenju i obliku (rod, broj, lice, padež).

Komunikaciju čine njeni verbalni i neverbalni elementi. Osim na verbalnom prenošenju poruke sugovorniku, radimo i na neverbalnom dijelu koji čini komunikaciju jasnom i uspješnom, a to su kontakt očima, združena pažnja (usmjeravanje pažnje sugovornika na nešto treće), praćenje pokazne geste, odazivanje na vlastito ime, koordinacija geste i govornog zvuka, korištenje geste i mimike u odnosu na verbalni sadržaj, itd. Neverbalna komunikacija služi kao alat pomoću kojeg neverbalno dijete s nama može podijeliti mnoštvo informacija o vlastitim osjećajima, mislima, željama i potrebama. Ona nam omogućuje uvid u djetetov unutarnji svijet te služi kao čvrsta osnova za poticanje govorno-jezičnog razvoja. Slušna percepcija i slušno pamćenje važni su, a često zanemareni preduvjeti kvalitetne komunikacije te se nastoji da njihov razvoj bude zastupljen u većini aktivnosti. 

Ova usluga namijenjena je roditeljima kod kojih postoji želja ili potreba za opširnijim informiranjem u vezi rada s djetetom. Također, jedan od glavnih ciljeva ovakvih razgovora je da jedni drugima damo povratne informacije o djetetovom ponašanju i funkcioniranju na seansama, odnosno u raznim okolinama izvan našeg prostora, kao što su dom, vrtić, škola i društvo.

Kroz konzultacije, možemo postati bolje upućeni u djetetove teškoće, bolje razumjeti zašto se dijete ponaša tako kako se ponaša te vidjeti što roditelj može učiniti kako bi djetetov individualni napredak bio učinkovitiji i kako bi dijete bilo zadovoljnije. Poticanje djetetovog razvoja kod kuće vrlo je važno, kao i međusobna suradnja terapeuta, roditelja, odgojitelja ili nastavnika. Time se dopunjuje i održava ono što nastojimo dobiti kroz naš rad te se na brži i kvalitetniji način dolazi do cilja. Tokom konzultacija i stručnog savjetovanja, također procjenjujemo je li Vašem djetetu možda potrebna dodatna podrška drugog oblika.

Ukoliko stanujete izvan Zagreba ili niste u mogućnosti pristupati seansama uživo, ovisno o djetetovoj dobi te sposobnosti praćenja i sudjelovanja u terapijskom radu, postoji mogućnost pružanja svih usluga i putem video poziva. 💻